Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną.

Tylko co to znaczy? Monarchia - czyli na czele stoi królowa, lub król. W przypadku Wielkiej Brytanii jest to królowa Elżbieta II, zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953.   Parlamentarna - czyli w państwie obecny jest parlament (rząd). Królowa jest postacią symboliczną, bo tak naprawdę rządzi królestwem premier WB. Jednak nie należy zapominać, że to królowa ma ostatnie zdanie co do np. wprowadzania ustaw lub podejmowania decyzji. Jeżeli jej się coś nie spodoba, może powiedzieć "nie".



Monarchia parlamentarna – forma ustroju politycznego, w którym głową państwa jest monarcha, który współdzieli władzę z parlamentem. We współczesnych europejskich monarchiach parlamentarnych kompetencje króla są jednak ograniczone do funkcji reprezentacyjnych, a realną władzę sprawuje demokratycznie wyłaniany parlament i rząd, na którego czele stoi premier. W ten sposób takie państwo de facto nabiera cech republiki demokratycznej, a monarchiczna forma rządów staje się tu jedynie dekoracją. Obowiązuje zasada rex regnat, sed non gubernat — "król panuje, ale nie rządzi".

Jest formą rządów, w której uprawnienia monarchy i parlamentu są ściśle określone przepisami prawa. Monarchia parlamentarna jest odmianą monarchii konstytucyjnej.

Ustrój ten zaczął się po raz pierwszy kształtować w Anglii, poczynając od przyjęcia Magna Carta w 1215 r. przez okres wojen domowych w XVII wieku aż po objęcie władzy przez dynastię Stuartów. Chcąc uchronić się przed próbami przywrócenia absolutyzmu, parlament uchwalił akt prawny, na mocy którego nikogo nie można było aresztować bez nakazu sądowego i przedstawienia mu zarzutów. W wydanej w 1689 r. Deklaracji praw narodu angielskiego ostatecznie określono zakres władzy monarchy i parlamentu. Odtąd o armii i finansach państwa samodzielnie decydował parlament. Ustrój ten stopniowo dalej ograniczał władzę królewską aż do stanu współczesnego.



Wielka Brytania jest bardzo scentralizowanym państwem, w którym Parlament Westminsterski zajmuje się większością spraw politycznych. W ostatnich latach jednak każdy z krajów, wchodzących w skład Wielkiej Brytanii poza Anglią, otrzymał własne organy rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi.



Na zdjęciach Westminster Palace, siedziba rządu brytyjskiego, ze słynną wieżą zegarową Big Ben.

Komentarze

  1. Ale super blog :) Bardzo mi się podoba. Będę tu często zaglądać - przyda się na kulturówke z Angola ;D Ewelina Ł. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz