USA - podstawowe informacje.


Stany Zjednoczone – duże państwo w Ameryce Północnej, o powierzchni ponad trzydziestokrotnie większej od Polski. Państwo o ustroju federacyjnym. Stany Zjednoczone Ameryki składają się z 50 stanów oraz miasta Waszyngton, D.C., dystryktu federalnego i stolicy kraju. Administracyjnie, Stany Zjednoczone to federacja stanów, o dużym stopniu autonomii, z których każdy ma własne, lokalne prawodawstwo i służby (stąd nazwa). Stany Zjednoczone zarządzają również innymi terytoriami w różnych częściach świata, z których największe to: Portoryko (które ma specjalny status „wspólnoty”) i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych na Karaibach oraz Samoa Amerykańskie, Guam i Mariany Północne w Oceanii.




Językiem urzędowym jest język angielski, w jego amerykańskiej odmianie. Istnieje wiele różnic pomiędzy znanym z Europy angielskim a używanym w USA, przede wszystkim w słownictwie i akcencie. Czasem użycie niewłaściwego słowa może prowadzić do problemów ze zrozumieniem lub nieporozumień. Przykładowo: należy pamiętać, że winda to nie lift (brytyjski język angielski), a elevator, a ubikacja to nie toilet (brytyjski język angielski) a rest room. Coraz większa liczba mieszkańców USA używa w życiu codziennym języka hiszpańskiego. Jest on tak popularny, że osoby go znające, nie muszą się martwić brakiem znajomości angielskiego. Co więcej, często osoby mówiące po hiszpańsku, nie znają angielskiego.




Walutą Stanów Zjednoczonych jest dolar amerykański (symbol międzynarodowy USD). W obiegu mamy nominały banknotów 1, 5, 10, 20, 50, 100 dolarowych. Może nam się też trafić wycofywana z obiegu dwudolarówka, która nadal jest ważna. Bilon to monety 1-, 5-, 10-, 25-, 50-centowe i moneta jednodolarowa. 25-centówka, czyli quarter używana jest w wielu automatach, natomiast 50-centówka nie jest w częstym użyciu.




Obywatele polscy, aby wjechać na terytorium USA, muszą legitymować się ważną wizą. Jej kategoria musi być adekwatna do deklarowanego celu przyjazdu. Wizy wydawane są przez konsulaty w Warszawie i Krakowie. Przed zgłoszeniem się do konsulatu należy się zarejestrować. Robi się to drogą elektroniczną. Rozpatrzenie wniosku wizowego jest płatne (tzw. opłata manipulacyjna w wysokości 160 USD przeliczonego wg kursu ustalonego przez konsulat).

Źródło: https://pl.wikivoyage.org/wiki/Stany_Zjednoczone 

Komentarze